Po co nam ogrody na dachach?

Ogrody na dachu Warszawa stają się coraz częstszym widokiem. Najbardziej spektakularne z nich są oczywiście na budynkach użyteczności publicznej, w tym zwłaszcza ten najpiękniejszy, na Centrum Nauki Kopernik, ale ich ekspansja jest bardzo szybka i pojawiają się już także na obiektach prywatnych. Mają je różnego rodzaju wielorodzinne projekty deweloperskie, a coraz bardziej typowym rozwiązaniem jest umieszczenie ogrodów na dachach w Warszawie nad garażami i budynkami gospodarczymi. Takie rozwiązanie ma naprawdę wiele zalet i sam fakt, iż ogrody na dachu Warszawa są po prostu bardzo ładne, nie jest tutaj bynajmniej jedynym czynnikiem.
Powietrze i energia
Powodów tworzenia ogrodów na dachach w Warszawie jest oczywiście bardzo wiele, ale najważniejsze z nich dotyczą kwestii energii oraz jakości powietrza w związku z ich istnieniem. Rośliny to naturalny mechanizm filtrowania powietrza, co w przypadku miast jest bardzo ważne. Nie zapewniają one oczywiście jakiegoś naprawdę wielkiego efektu, ale usuniecie do 20% zanieczyszczeń z powietrza trafiającego do budynku to z pewnością wynik, którego nie można tak po prostu zignorować. Ogrody na dachach w Warszawie dodatkowo dbają o wilgotność powietrza wysuszając je lub nawilżając w ramach potrzeb, normalizuję wilgotność powietrza.
Co więcej, szacuje się, że obecność ogrodu na dachu w Warszawie jest w stanie ograniczyć straty ciepła budynku nawet o 30%, co oznacza, że drastycznie wzrasta jego efektywność energetyczna. Posiadanie ogrodów na dachach w Warszawie wiąże się oczywiście z kosztami, ale są one redukowane przez właśnie takie czynniki.