Leczenie ortodontyczne kojarzone jest przede wszystkim z dziećmi oraz z młodymi nastolatkami. U osób dorosłych wykonywane jest rzadziej, a przez długi czas nie było podejmowane praktycznie w ogóle. Nie oznacza to jednak, że osoby dorosłe nie powinny się takiemu leczeniu poddawać. Ma ono u nich specyficzny charakter, ale jak najbardziej w większości przypadków jest wykonalne.
Rozwój szczęki
Wady zgryzu w znakomitej większości powstają na etapie rozwoju szczęki, co ma miejsce od urodzenia do około 18-21 roku życia. W tym czasie kości człowieka są bardzo plastyczne, ponieważ dopiero się formują. Nacisk na nie może spowodować, że ułożą się w sposób, który chcemy. Przynajmniej w jakimś stopniu. Dlatego właśnie zaleca się, by leczenie ortodontyczne było rozpoczynane możliwe szybko. Ortodonta Bemowo ma znacznie łatwiejsze zadanie, jeśli może działać na szczęce ośmiolatka, który ma przed sobą skok wzrostowy niż na szczęce osiemnastolatka, u którego struktury anatomiczne zaczynają się już utrwalać. U osoby dorosłej struktury te są już na swoich miejscach i często się z nich nie ruszą.
Ograniczone możliwości leczenia
Nie da się ukryć, że możliwości leczenia ortodontycznego u osób dorosłych są bardzo ograniczone i jeśli dopuszczono do powstania bardzo poważnej wady w okresie dorastania, prawdopodobnie całkowite wyleczenie wady zgryzu nie będzie już możliwe. Nie oznacza to na szczęście, że lekarze są całkowicie bezsilni.
Leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem aparatu stałego jest u dorosłych często dwukrotnie, a nawet trzykrotnie bardziej czasochłonne w porównaniu z takim samym leczeniem u osób młodych, ale jego efekty także mogą być całkiem pozytywne. Z pewnością można poradzić sobie z najczęściej spotykaną niewielką wadą zgryzu, jaką jest zgryz krzyżowy.