Lakiery ochronne do podłóg drewnianych

 

Lakierowanie podłóg  to czynność, która musi być wykonana dla każdej podłogi drewnianej, by jej zużycie nie było bardzo szybkie. Drewno jako materiał wykończeniowy nie ma sobie równych, ponieważ jest stosunkowo trwałe oraz bardzo wygodne w codziennej eksploatacji. Jego niewątpliwą wadą jest jednak to, że nie jest ono odporne na czynniki mechaniczne i wiele czynników chemicznych powoduje ich szybkie niszczenie się. Dobrze zaimpregnowane specjalnymi olejami drewno wytrzyma bardzo dużo, ale mimo to trzeba dodatkowo zadbać o jego odporność poprzez wykonanie lakierowania podłóg w Warszawie.

Poliuretan czy lakiery alkilowo-uretanowe?

Jeśli nie chcemy iść na żadne kompromisy,  lakierowanie podłóg powinno zostać wykonane z użyciem lakierów poliuretanowych. Trzeba jednak mieć na uwadze, żeni jest to rozwiązanie ani wygodne, ani tanie. Na początku konieczne jest bowiem dokładne wyczyszczenie drewna i naniesienie na jego powierzchnię lakieru gruntującego. Dopiero kiedy pomieszczenie zostanie mocno wywietrzone i lakier zaschnie, możliwe jest nakładanie na podłogę właściwej warstwy lakieru poliuretanowego. Jest to proces powolny i także wymagający silnego wywietrzenia pomieszczenia.

Alternatywą dla lakierów poliuretanowych może być lakierowanie podłóg w Warszawie z wykorzystaniem lakierów alkilowo- uretanowych. Ich właściwości są zbliżone, chociaż dalekie od doskonałości, ale za to litr takiego lakieru jest znacznie tańszy i jeśli podłoga nie jest jeszcze zniszczona,  nie ma potrzeby wykonywania gruntowania, ponieważ uzyskalibyśmy przez to tylko podniesienie kosztu. Taki typ lakieru uchodzi za optymalny dla mieszkań, wszystkich ich pomieszczeń.

 

Jaki lakier wykorzystać do swojej podłogi?

Jeśli posiadamy podłogę drewnianą, koniecznością jest jej odpowiednie zabezpieczenie. Wykonywać je można na kilka sposobów, z czego najbardziej popularne praktycznie od zawsze jest lakierowanie podłóg Warszawa. Czynność ta polega po prostu na pokrywaniu podłóg warstwą specjalnego lakieru, który będzie stanowił zabezpieczenie dla podłogi na takiej samej zasadzie, jak lakier samochodowy jest zabezpieczeniem dla karoserii samochodu. W przypadku lakierów do podłogi mamy jednak dość szeroki wybór produktów i trzeba sdobrze przemyśleć, jaki produkt wykorzystamy do lakierowania podłóg w Warszawie.

Rodzaje lakierów

Na pomieszczenia, które użytkowane są w sposób mało intensywny, w zupełności wystarczy lakierowanie podłóg Warszawa z wykorzystaniem najtańszych lakierów rozpuszczających się w wodzie. Takie podłogi czyści się stosunkowo rzadko i nie są one wystawione na działanie zbyt intensywnych czynników mechanicznych, co pozwala nam na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy oraz nakładu pracy, ponieważ lakieru nie trzeba gruntować, a jego nakładanie jest równie proste, co malowanie ścian.

Lakiery alkilowo-uretanowe także nie wymagają od nas nakładania podkładu, ale nie rozpuszczają się w wodzie i zapewniają powierzchniom lepszą ochronę. Dobre są do pokoju dziennego.

Najlepsze lakiery pod względem wartości ochronnych to lakiery polimerowe, lakiery poliuretanowe, których właściwości pozwalają nawet na stosowanie ich w miejscach użyteczności publicznej. Muszą być one jednak nakładane na dobrze zagruntowaną podłogę, by nie zużyto ich bardzo dużo i by efekt ochronny był odpowiednio silny oraz wystarczająco trwały.